Interaktivní test

Maturitní opakování zaměřené na problematiku osamocených rodičů- 1. část

1. Které tvrzení je nepravdivé?
Nejčastěji se setkáváme s rozvedenými ženami, které žijí se svým nezletilým dítětem nebo dětmi, jen asi v 10% žije s dítětem muž. Pro osamocenou matku je ekonomické zajištění rodiny, vedení domácnosti a výchova dětí velkou zátěží. Osamocení otcové se nepotýkají se stejnými problémy jako matky, nemusí řešit problémy se skloubením nároků práce a péče o dítě.
Nejčastěji se setkáváme s rozvedenými ženami, které žijí se svým nezletilým dítětem nebo dětmi, jen asi v 10% žije s dítětem muž. Pro osamocenou matku je ekonomické zajištění rodiny, vedení domácnosti a výchova dětí velkou zátěží. Osamocení otcové se potýkají se stejnými problémy jako matky, zejména nastávají problémy se skloubením nároků práce a péče o dítě.
Nejčastěji se setkáváme s rozvedenými ženami, které žijí se svým nezletilým dítětem nebo dětmi, jen asi v 10% žije s dítětem muž. Pro osamocenou matku je ekonomické zajištění rodiny, vedení domácnosti a výchova dětí velkou zátěží. Otcové mohou mít potíže s dcerami, které se v dospívání mohou stát připomínkou ženy, která otce odmítla.

2. Osamocený rodič může být pohlcen prací a běžnou činností a péčí o domácnost natolik, že mu na hraní, učení či povídání s dítětem mnoho času nezbývá. Toto riziko řadíme mezi:
bytovou problematiku
ekonomickou problematiku
ohrožení základních funkcí rodiny

3. Děti jsou omezeny v možnosti mimoškolního rozvoje: duševního, kulturního i sportovního. Častým problémem je „nedobytnost“ výživného, která ohrožuje uspokojování základních existenčních potřeb neúplných rodin: strava, bydlení, oblečení, doprava, zdravotní péče, vzdělání, aj. Toto riziko řadíme mezi:
bytovou problematiku
ekonomickou problematiku
ohrožení základních funkcí rodiny

4. Na trhu práce je osamocený rodič s dítětem neatraktivní, velmi často se ocitá po návratu z rodičovské dovolené na úřadu práce. Osamocené matky mají po návratu z MD malou nebo žádnou praxi, u některých profesí “zastaralé“ dovednosti.Toto riziko řadíme mezi:
problematiku sociální izolace
problematiku nezaměstnanosti
problematiku sociálního vyloučení

5. Pod pojmem sociální exkluze rozumíme:
sociální vyloučení
sociální izolace
sociální přizpůsobení

6. Pod pojmem respitní péče rozumíme:
pečovatelská služba pro rodiny s dětmi
poradenství
odlehčovací služby

7. Které z následujících služeb nepatří mezi nestátní organizace:
Pečovatelská služba pro rodiny s dětmi
Kluby osamělých rodičů
Klub osamělých maminek

8. Podpora osamocených rodičů je uskutečňována:
v rovině finanční (sociální politika)
v rovině nefinanční (sféra sociálních služeb)
ve dvou rovinách: finanční i nefinanční

9. Osamocený rodič je nucen v chodu domácnosti zpravidla zastávat obě rodičovské role, což jej značně omezuje v jeho vlastních volno-časových aktivitách a sociálních kontaktech, které jsou převážně pracovní a příbuzenské. Toto riziko řadíme mezi:
problém sociální adaptace
problém sociální izolace
problém sociální evalvace

10. Rizikem chudoby jsou ztíženy více:
osamocené matky, neboť obecně nejsou ekonomicky lépe zabezpečeni než muži
osamocení otcové, neboť obecně nejsou ekonomicky lépe zabezpečeni než ženy
ani jedna z výše jmenovaných odpovědí není správná